Skip to content

1443 Hamilton AveTrenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Date
Jan 2, 2004

Property Information

Block2022
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
24%
Improvement Value:$82,300
76%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,566+7.2%
2024$3,327+1.3%
2023$3,284-3.5%
2022$3,403+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930