Skip to content

23 Tuttle Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block2026
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
29%
Improvement Value:$71,200
71%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,299+7.2%
2024$3,076+1.3%
2023$3,036-3.5%
2022$3,147+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5193, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 4180, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 4053, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1930