Skip to content

133 Austin AveTrenton, NJ 08629

Built 1952

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block2026
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
19%
Improvement Value:$150,100
81%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+6.7%
2024$6,130+1.2%
2023$6,056-3.3%
2022$6,260+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 3702, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1952