Skip to content

1327 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block2030
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,784
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
18%
Improvement Value:$181,100
82%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+6.7%
2024$7,296+1.2%
2023$7,208-10.9%
2022$8,092+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft3,784DeedBook 6374, Page 824Recorded7/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2189, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1930