Skip to content

1833 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block1876
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,930
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
17%
Improvement Value:$182,000
83%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,689+6.7%
2024$7,207+1.2%
2023$7,120-6.3%
2022$7,600+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5664, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1920