Skip to content

200 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 27, 2004

Property Information

Block2034
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
14%
Improvement Value:$152,700
86%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,259+6.7%
2024$5,866+1.2%
2023$5,795-10.9%
2022$6,505+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4854, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4521, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3138, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1920