Skip to content

1817 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1936

Last Sale Price
$161,800
Last Sale Date
Oct 23, 2003

Property Information

Block2037
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
24%
Improvement Value:$79,400
76%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,686+6.7%
2024$3,455+1.2%
2023$3,413-10.9%
2022$3,832+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$161,800
DeedBook 4661, Page 157

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4485, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 2192, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1936