Skip to content

412 Tindall Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block2037
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
17%
Improvement Value:$151,000
83%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+6.7%
2024$6,008+1.2%
2023$5,935-10.9%
2022$6,663+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951