Skip to content

2019 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block2039
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
17%
Improvement Value:$105,500
83%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,479+6.7%
2024$4,198+1.2%
2023$4,147-10.9%
2022$4,656+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6566, Page 159

Property Sale

Sale
$121,000
Sq Ft1,376DeedBook 6391, Page 943Recorded12/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920