Skip to content

2041 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block2039
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
18%
Improvement Value:$121,200
82%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,223+6.7%
2024$4,895+1.2%
2023$4,836-10.9%
2022$5,429+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft1,664DeedBook 6388, Page 1750Recorded11/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 4960, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1950