Skip to content

42 Camp AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 1989

Property Information

Block2046
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
27%
Improvement Value:$127,600
73%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+6.7%
2024$5,810+1.2%
2023$5,740-3.3%
2022$5,933+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925