Skip to content

107 Kuser RdTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block2048
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage887
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
40%
Improvement Value:$55,200
60%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,232+6.7%
2024$3,029+1.2%
2023$2,992-3.3%
2022$3,093+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 6155, Page 1249

Property Sale

SaleMulti
$84,111
DeedBook 4629, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$17,900
DeedBook 3034, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1930