Skip to content

22 Bergen StTrenton, NJ 08610

Built 1904

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Mar 3, 2010

Property Information

Block2052
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
34%
Improvement Value:$47,800
66%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,565+6.7%
2024$2,405+1.2%
2023$2,375-10.9%
2022$2,667+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 6045, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1904