Skip to content

171 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 1, 2009

Property Information

Block2053
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
24%
Improvement Value:$75,300
76%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,492+6.7%
2024$3,273+1.2%
2023$3,234-10.9%
2022$3,630+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 6007, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 3946, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1940