Skip to content

235 E Franklin StTrenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jan 29, 2003

Property Information

Block2070
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage808
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
25%
Improvement Value:$78,000
75%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,668+6.7%
2024$3,438+1.2%
2023$3,397-10.9%
2022$3,813+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5132, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 4056, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 2091, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1935