Skip to content

302 E Franklin StTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block2057
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class17
Description1.5 S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$146,500
83%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+6.7%
2024$5,830+30.7%
2023$4,462-11.5%
2022$5,039+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,296DeedBook 6449, Page 1086Recorded7/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953