Skip to content

844 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$179,950
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block2061
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
16%
Improvement Value:$153,900
84%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,456+6.7%
2024$6,051+1.2%
2023$5,978-3.3%
2022$6,179+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,950
Sq Ft2,361DeedBook 6382, Page 1928Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$64,000

From:

To:

Sq Ft2,361DeedBook 6331, Page 1796Recorded6/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920