Skip to content

29 Scammell AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 17, 2008

Property Information

Block1881
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
20%
Improvement Value:$123,600
80%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+6.7%
2024$5,116-0.8%
2023$5,159-6.3%
2022$5,507+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5963, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 2948, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1925