Skip to content

121 E Franklin StTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block2068
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
28%
Improvement Value:$65,800
72%
Total Assessment$90,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,200+6.7%
2024$2,999+1.2%
2023$2,963-3.7%
2022$3,076+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900
Sq Ft1,196DeedBook 6424, Page 104Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 6414, Page 29Recorded9/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920