Skip to content

338 Redfern StTrenton, NJ 08610

Built 1923

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block2072
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,066
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
23%
Improvement Value:$98,300
77%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,514+6.7%
2024$4,231+1.2%
2023$4,180-10.9%
2022$4,692+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

Sq Ft1,066DeedBook 6249, Page 394Recorded5/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$77,900
DeedBook 3613, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1923