Skip to content

1521 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block2035
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
18%
Improvement Value:$101,400
82%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,366+6.7%
2024$4,092+1.2%
2023$4,043-10.9%
2022$4,538+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 6331, Page 635Recorded6/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 2884, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1930