Skip to content

25 Beal StTrenton, NJ 08610

Built 1909

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block2080
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
22%
Improvement Value:$107,900
78%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,877+6.7%
2024$4,571+1.2%
2023$4,516-3.3%
2022$4,668+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,362DeedBook 6589, Page 284Recorded4/25/2025

Property Sale

SaleMulti
$247,000
DeedBook 5611, Page 273

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 4571, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3408, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1909