Skip to content

174 Ellwood St

Trenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2018

Property Information

Block2083
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
31%
Improvement Value:$76,800
69%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,922+6.7%
2024$3,676+1.2%
2023$3,632-3.3%
2022$3,754+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5650, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1935