Skip to content

188 Ellwood StTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block2083
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
23%
Improvement Value:$115,500
77%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,286+6.7%
2024$4,955+1.2%
2023$4,895-3.3%
2022$5,060+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$103,000
Sq Ft1,331DeedBook 6495, Page 1880Recorded8/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3401, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1948