Skip to content

462 Miller Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block2086
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
23%
Improvement Value:$160,400
77%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,369+6.7%
2024$6,907+13.4%
2023$6,092-3.3%
2022$6,297+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,444DeedBook 6496, Page 1185Recorded8/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2898, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1953