Skip to content

470 Miller Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$225,200
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block2086
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
24%
Improvement Value:$148,500
76%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,854+6.7%
2024$6,424+1.2%
2023$6,347-3.3%
2022$6,560+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,200

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 6175, Page 1827Recorded8/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3366, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1953