Skip to content

138 Mason AveTrenton, NJ 08610

Built 1914

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 17, 1994

Property Information

Block2086
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
31%
Improvement Value:$135,600
69%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,932+6.7%
2024$6,497+1.2%
2023$6,418-3.3%
2022$6,635+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2881, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1914