Skip to content

1276 Chambers St

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block2087
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,079
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
16%
Improvement Value:$155,800
84%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,537+6.7%
2024$6,127+1.2%
2023$6,053-10.9%
2022$6,795+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 5334, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 4052, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2425, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1930