Skip to content

323 Hutchinson St

Trenton, NJ 08610

Built 1957

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block2087
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
17%
Improvement Value:$135,800
83%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+6.7%
2024$5,417+1.2%
2023$5,351-10.9%
2022$6,007+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,521DeedBook 6301, Page 1820Recorded9/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957