Skip to content

1312 Chambers St

Trenton, NJ 08610

Built 1929

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block2091
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
16%
Improvement Value:$140,500
84%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,896+6.7%
2024$5,526+1.2%
2023$5,459-10.9%
2022$6,128+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 6250, Page 958Recorded5/25/2016

Property Sale

SaleMulti
$249,500
DeedBook 5107, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1929