Skip to content

336 Bergen StTrenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block2093
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,833
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
17%
Improvement Value:$137,500
83%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,832+6.7%
2024$5,466+1.2%
2023$5,400-10.9%
2022$6,062+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,900
Sq Ft1,833DeedBook 6387, Page 1916Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,833DeedBook 6322, Page 424Recorded4/4/2018

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4386, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1926