Skip to content

215 Emanuel StTrenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jul 7, 2009

Property Information

Block2100
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
19%
Improvement Value:$114,600
81%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,990+6.7%
2024$4,677+1.2%
2023$4,620-10.9%
2022$5,187+6.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 6019, Page 457

Property Sale

SaleMulti
$170,200
DeedBook 4366, Page 44

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3692, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1928