Skip to content

229 Emanuel StTrenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block2100
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
17%
Improvement Value:$131,200
83%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,575+6.7%
2024$5,225+1.2%
2023$5,162-10.9%
2022$5,795+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,511DeedBook 6479, Page 1316Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$191,000
Sq Ft1,511DeedBook 6441, Page 1218Recorded5/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4014, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 3804, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1928