Skip to content

242 Emanuel St

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$131,858
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block2101
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,333
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
19%
Improvement Value:$118,700
81%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+6.7%
2024$4,812+1.2%
2023$4,754-10.9%
2022$5,337+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$131,858
Sq Ft1,333DeedBook 6434, Page 1527Recorded3/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930