Skip to content

220 Emanuel StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 1997

Property Information

Block2101
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
18%
Improvement Value:$131,800
82%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+6.7%
2024$5,308+1.2%
2023$5,244-10.9%
2022$5,886+10.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930