Skip to content

515 Redfern St

Trenton, NJ 08610

Built 1970

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block2104
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page164

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
17%
Improvement Value:$174,600
83%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+6.7%
2024$6,923+1.2%
2023$6,839-10.9%
2022$7,678+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$193,000
DeedBook 6024, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1970