Skip to content

143 Ellwood StTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Oct 30, 1992

Property Information

Block2108
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
31%
Improvement Value:$91,500
69%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,697+6.7%
2024$4,403+1.2%
2023$4,350-3.3%
2022$4,496+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 2628, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1940