Skip to content

125 Ellwood St

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Oct 25, 2012

Property Information

Block2108
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
25%
Improvement Value:$92,500
75%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+6.7%
2024$4,066+1.2%
2023$4,017-3.3%
2022$4,152+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 6158, Page 1183

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 6101, Page 441

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 4199, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 3822, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1940