Skip to content

21 Edmund StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block2113
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage704
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
33%
Improvement Value:$71,300
67%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,771+6.7%
2024$3,534+1.2%
2023$3,491-3.3%
2022$3,609+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft704DeedBook 6496, Page 914Recorded8/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2703, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1930