Skip to content

102 Annabelle AveTrenton, NJ 08610

Built 1936

Last Sale Price
$152,745
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block2218
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage718
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
24%
Improvement Value:$82,200
76%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,813+6.7%
2024$3,574+1.2%
2023$3,531-10.9%
2022$3,963+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,745
Sq Ft718DeedBook 6415, Page 1783Recorded9/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5853, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$93,600
DeedBook 2449, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1936