Skip to content

165 Gridley StTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Jul 14, 1989

Property Information

Block2116
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
22%
Improvement Value:$134,700
78%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121+6.7%
2024$5,737+1.2%
2023$5,668-3.3%
2022$5,859+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 2494, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1940