Skip to content

457 Miller AveTrenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Mar 24, 2020

Property Information

Block2120
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1S S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,617
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
24%
Improvement Value:$154,100
76%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+6.7%
2024$6,698+1.2%
2023$6,617-3.3%
2022$6,840+11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
Sq Ft1,617DeedBook 6406, Page 224Recorded6/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1935