Skip to content

218 Watson AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Feb 7, 2018

Property Information

Block2118
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage734
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
32%
Improvement Value:$78,300
68%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,063+6.7%
2024$3,808+1.2%
2023$3,762-3.3%
2022$3,889+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500

From:

To:

Sq Ft734DeedBook 6318, Page 848Recorded2/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925