Skip to content

240 Watson Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2002

Property Information

Block2118
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage862
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
29%
Improvement Value:$89,700
71%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,465+6.7%
2024$4,185+1.2%
2023$4,134-3.3%
2022$4,274+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 3038, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1930