Skip to content

395 Miller AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 27, 1994

Property Information

Block2119
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
28%
Improvement Value:$141,800
72%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939+6.7%
2024$6,504+1.2%
2023$6,425-3.3%
2022$6,641+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2818, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1948