Skip to content

125 Edwin Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block2125
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page166

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
17%
Improvement Value:$189,700
83%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+6.7%
2024$7,537+1.2%
2023$7,446-10.9%
2022$8,359+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 2762, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1993