Skip to content

340 Cypress La

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block1921
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
35%
Improvement Value:$151,800
65%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,229+6.7%
2024$7,713+1.2%
2023$7,619-3.3%
2022$7,876+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 5583, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 4066, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$78,900
DeedBook 2273, Page 403