Skip to content

1216 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Sep 11, 2018

Property Information

Block2126
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page174

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
23%
Improvement Value:$124,200
77%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,709+6.7%
2024$5,351+1.2%
2023$5,286-10.9%
2022$5,934+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6348, Page 1989Recorded11/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 4780, Page 8

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3211, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1930