Skip to content

1015 Sylvan AveTrenton, NJ 08610

Built 1938

Last Sale Price
$58,500
Last Sale Date
Nov 28, 1983

Property Information

Block2128
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page174

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
27%
Improvement Value:$94,400
73%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,307+7.1%
2024$4,021+1.3%
2023$3,969-11.5%
2022$4,486+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$58,500
DeedBook 2236, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1938