Skip to content

1029 Sylvan Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block2128
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page174

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
19%
Improvement Value:$154,000
81%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,703+6.7%
2024$6,282+1.2%
2023$6,206-10.9%
2022$6,967+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6330, Page 521Recorded6/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5670, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1952